Jak nosić maseczki aby maksymalnie chroniły – Jak dezynfekować maseczki

Banner maseczki ochronne wielorazowe

Istnieją zasady, których należy przestrzegać aby maseczki ochronne wielorazowego użytku maksymalnie nas chroniły. Przede wszystkim musimy zachować maksymalną higienę używając maseczek, które stanowią dodatkowy środek ochrony osobistej.

Jak zakładać i ściągać maseczki ochronne wielorazowe.

  • przed założeniem maseczki dokładnie myjemy ręce w cieplej wodzie z mydłem.
  • zakładamy maseczkę tak, aby dokładnie zakryła nam usta i nos, oraz możliwie szczelnie przylegała do twarzy.
  • podczas noszenia nie dotykaj maseczki.
  • przed zdjęciem maseczki umyj ręce
  • po zdjęciu maseczki zamknij ją w szczelnym pojemniku, gdzie będzie oczekiwać na dezynfekcję.
  • umyj dokładnie ręce.

Ile czasu można nosić maseczki ochronne.

Maski szczelnie przylegają do twarzy przez co dość szybko stają się mokre od pary wydobywającej się z ust. Takie środowisko, ciepłe i wilgotne, jest idealnym miejscem do wylęgania się różnego typu drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego w momencie kiedy czujemy, że noszona na twarzy maseczka jest wilgotna to powinniśmy ją zmienić na nową. W przypadku każdego z nas czas, w którym maseczka stanie się nieprzydatna będzie nieco inny, ale można przyjąć, że może on trwać od kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin.

Jak prać maseczki ochronne wielorazowe.

Po zdjęciu maseczki, oraz schowaniu jej w szczelnym pojemniku przychodzi czas na pranie. Wyciągamy maseczki z pojemnika pamiętając aby nie dotykać gołymi rękami ich powierzchni i ostrożnie przekładamy do pralki. Maseczki wielorazowe powinny być prane w wysokich temperaturach min. 60 C a najlepiej 90 C najlepiej w programie do prania pościeli, który trwa dość długo. Używamy proszek lub płyn do prania. Po wysuszeniu maseczkę należy wyprasować w możliwie najwyższej temperaturze. Maseczka jest gotowa do ponownego użycia.

Zakres ochrony maseczek ochronnych wielorazowych.
Coraz więcej specjalistów twierdzi, że każda maseczka jest przydatna i zmniejsza ryzyko zakażenia. Na podstawie rysunku doktora Sui Huanga z Institute for Systems Biology w Seattle.

Na podstawie: https://zdrowie.gazeta.pl/