Z jakich powodów warto przeczytać książkę Roberta Małeckiego pt. “Zmora”?

Robert Małecki przyzwyczaił czytelników do nienagannie dopracowanego stylu, który wyróżnia go spośród innych polskich pisarzy kryminałów. Autor potrafi przedstawić ciekawą i zaskakującą historię, a jego najnowsza książka Zmora z księgarni internetowej taniaksiazka.pl z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Robert Małecki już w książce “Żałobnicy” pytał, jak tajemnice przeszłości wpływają na naszą teraźniejszość. Jego najnowsza powieść również opowiada o latach, w których kłamstwa były destrukcyjne.

Jakie tajemnice skrywa fabuła tej powieści?

Niedokończona dziennikarka Kama Kosowska wraca do Torunia i otrzymuje zaproszenie do udziału w programie “Tajemnicze zniknięcia” z 1986 roku. Właśnie wtedy znika bez śladu jej przyjaciel z dzieciństwa, siedmioletni Piotrek Janocha. Kama był jedną z ostatnich osób, które widziały chłopca żywego ponad 30 lat temu. Sprawą zaginięcia Janochy zajmował się komisarz Lesław Korcz, który dopatrzył się licznych nieprawidłowości w śledztwie prowadzonym przez nieżyjącego już ojca Kamy, emerytowanego policjanta Waldemara Kosowskiego. “Kiedy zacznie wychodzić na jaw prawda sprzed kilku lat, dziennikarze będą musieli zmierzyć się także z niewyobrażalną prawdą o śmierci matki. Czy potrafi wyjaśnić, co wydarzyło się podczas tych tragicznych wakacji?

Nienaganny styl

Pisząc o Małeckim, nie sposób nie wspomnieć o jego stylu, który wznosi go w czołówce polskich pisarzy kryminałów. Autor nie boi się szczegółowych opisów, zaskakująco stylizowanych postaci, a poprzez kreślone zdania potrafi wniknąć głęboko w emocje bohaterów. Pod tym względem “Zmora” nie schodzi poniżej tego poziomu, choć jest to wymagająca pozycja dla czytelnika, który zazwyczaj ma dostęp do programów telewizyjnych czy tabloidów niż do książek. Małecki opowiada tę historię z kilku perspektyw, ale w centrum stawia Kamę. Jest jedyną bohaterką, która tworzy opowieść z perspektywy pierwszej osoby, a autorkę najbardziej interesują odczuwane przez nią emocje. Opisy są tak drobiazgowe, że czytelnik może dosłownie poczuć ból i strach reportera.

Perspektywa czasowa

Autor w płynnej narracji przeplata teraźniejszość z przeszłością. Wydarzenia z przeszłości oświetlają to, co dzieje się dzisiaj i pomagają zrozumieć decyzje podejmowane przez bohaterów. Tutaj wychodzą kolejne tajemnice i mroczne sekrety, a na końcu nic już nie jest takie samo, jak na początku. Małecki wprowadza wiele wątków, ciągle je rozwijając, skręcając i zaskakując.

 

Tagged , , ,